Północna część Jury Krakowsko – Częstochowskiej to czynny wypoczynek, podziwianie piękna otaczającej fauny i flory, zadumy nad tym co było kiedyś i co jest teraz. Na życzenie Państwa oferujemy wieczorki z właścicielami obiektu o tematyce II wojny światowej dotyczącej Żarek i okolic, lat powojennych. Cały cykl opowieści zasłyszanych i spisanych od mieszkańców naszego miasta, którzy byli świadkami tragicznych wydarzeń tamtych lat na swoim terenie. Wszystko to poparte albumami, książkami, zdjęciami i projektami historycznymi z przeszłości. Dla młodszych gości mamy szereg opowiadań związanych ze zwyczajami, tradycjami obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych w czasie kiedy nie było telewizorów komputerów czy telefonów i szereg interesujących tematów dotyczących zabaw, czy spędzania wolnego czasu od nauki a także ciężkich lat szkolnych.

Kolejne opcje jakie oferujemy naszym gościom to:

– degustacja własnych wyrobów wędliniarskich ( kiełbasa, szynka),

– organizacja wieczorów panieńskich i kawalerskich,

– możliwość zamówienia śniadania, obiadu i kolacji (catering).

Dla rodziny, grupy:

– obszerny teren zielony w pobliżu lasku sosnowego, możliwość rozbicia namiotu czy ustawienia campingu,

– oddzielna łazienka i WC dla biwakowiczów,

– miejsce na rowery i sprzęt sportowy,

– ogród, altana ogrodowa, meble ogrodowe, koce, mały i duży grill, ławko huśtawka, miejsce na ognisko,

– przewodniki, mapy po okolicy,

– duży taras.

Siodłata Gęś

Prowadzimy także Gospodarstwo Edukacyjne Siodłata Gęś, położone naprzeciwko Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, do którego zapraszamy dzieci, młodzież szkolną, całe rodziny, a także wszystkich zainteresowanych tradycyjnym rolnictwem na pełną ciekawostek lekcję przyrody. Posiadamy zwierzęta gospodarskie które można spotkać na terenach Północnej Jury w małych, rodzinnych gospodarstwach. Naszym celem jest edukacja młodego pokolenia w zakresie opieki i szacunku do zwierząt, poznania ich zachowań, pochodzenia, etapów życia i rozwoju. Przebywanie wśród zwierząt, możliwość pogłaskania i nakarmienia, uzupełniona pogadanką gospodarza zajmującego się nimi na co dzień to gwarantuje. Wśród sąsiadów gęsi siodłatej znajdziemy; kury, kaczki, indyki, perliczki, króliki, kozy, owce, krówkę i wiele innych. Jednak gospodarstwo to nie tylko zwierzęta. Zajmujemy się także uprawą roślin, a sposobami ich uprawy dzielimy się z naszymi gośćmi. Wierzymy, że plenerowa lekcja biologii w prawdziwym gospodarstwie jest niezbędnym uzupełnieniem szkolnych zajęć.

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090854303183

Żarki to urokliwe miasteczko z 600 letnią tradycją, które oferuje przybyłym Gościom niezapomniane przeżycia.

100m od naszego domku dwa razy w tygodniu (środa i sobota) odbywa się największy targ w województwie śląskim. Zapracował on sobie na miano największego supermarketu pod chmurką i to nie bez przyczyny. Można kupić tutaj wszystko czego dusza zapragnie. Oferowany jest pyszny chleb z mąki tatarczanej (tatarczuch), wszystkie produkty spożywcze, garnitury, sukienki, buty, całe wyposażenie domu, łącznie z meblami czy firanami, artykuły rolnicze, przeróżne zwierzęta gospodarskie, starocie i wiele, wiele innych rzeczy przydatnych dla każdego.

Ten targ organizowany jest wśród zabytkowych stodół, których nie znajdą państwo w żadnym innym zakątku naszego kraju. Wiąże się z nimi niesamowita historia , którą na życzenie możemy przekazać.

Do II wojny światowej w Żarkach ścierały się dwie kultury: polska i żydowska, ponieważ nasze miasto w większości było zamieszkane przez ludność żydowską. Na dowód tego można zwiedzić cmentarz żydowski (kirkut). Dla bardziej zainteresowanych nasze miasto oferuje cały szlak kultury żydowskiej.

Stary młyn został odrestaurowany i przeznaczony na Muzeum Dawnych Rzemiosł. Jest to muzeum multimedialne, które oferuje zwiedzającym filmiki i informacje o różnorodnych profesjach. Młynarz, szewc, piekarz to zawody interesujące nie tylko najmłodszych.

200m od naszego obiektu mieści się odnowiony basen miejski z piaszczystą plażą, placem zabaw, siłownią i restauracją.

Aby oddać się zadumie i ciszy można zwiedzić Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach, Klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie czy Pustelnię Ducha św. w Czatachowej. Również do zadumy zachęcają: zabytkowy Kościółek św. Barbary czy ruiny Kościółka św. Stanisława.

Żarki to miejsce także dla aktywnych. Znajdują się u nas bezpieczne, w pięknym otoczeniu lasów i łąk jurajskich ścieżki pieszo-rowerowe o długości 30 km.

Wszelkie informacje turystyczne zdobędą Państwo także w Miejskim Domu Kultury, który był niegdyś Synagogą.

Place zabaw dla dzieci to nieodzowne miejsca, w których milusińscy miło i aktywnie spędzą wolny czas (100 i 150m).

stary-mlyn-zarki




Muzeum Dawnych Rzemiosł

Muzeum Dawnych Rzemiosł mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego.

Czytaj więcej…

Film na youtube


Manufaktuta Słodyczy




Manufaktura Słodyczy

To miejsce o bajkowej nazwie, gdzie jest smacznie i kolorowo, gdzie można twórczo i niebanalnie spędzić czas, miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Czytaj więcej…


Pracownia Zabawek STODOŁA




Pracownia Zabawek STODOŁA

Czytaj więcej…


EtnoJura warsztaty




Pracownia EtnoJura

Pracownia EtnoJura to miejsce zabaw naturalnymi materiałami, jak siano, brzoza, wiklina, szyszki. Inspiracją są tematy eko i etno. Klimatyczne sale pracowni umożliwiają twórczy bałagan, niezbędny przy motaniu zwierząt z siana, wyplataniu z wikliny, starym druku czy robieniu zabawek.

Czytaj więcej…


Wspinaczka skałkowa




Wspinaczka skałkowa

źródło zdjęcia: http://www.gosciniecorlikwmirowie.pl







Ścieżki piesze i rowerowe Żarki

Trasy biegowe w Żarkach

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) jest największym i najbardziej rozpoznawalnym zamkiem ze wszystkich Orlich Gniazd. Stanowi doskonały przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy na przestrzeni wieków uczynili z Ogrodzieńca wystawną magnacką rezydencję.
źródło zdjęcia: Zamek Sp z o.o.

Czytaj więcej…

Gród na Gorze Birów

Gród na Górze Birów

Oprócz Zamku Ogrodzienieckiego, w okolicy warto zobaczyć zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów. To prawdziwa gratka dla miłośników i poszukiwaczy śladów przeszłości.

Czytaj więcej…

Zamek Olsztyn

Zamek Olsztyn

Pierwsza wzmianka o zamku olsztyńskim pochodzi z 1306 r.

Czytaj więcej…

Wawel

Zamek Wawelski

Kraków – Zamek Królewski na Wawelu.

Spływy kajakowe

źródło zdjęcia: http://www.gosciniecorlikwmirowie.pl